počet produktů: 0
cena: 0,00 CZK
kontaktní formulář
chci zaslat dotaz
počítadlo přístupů
online: 10
dnes: 35
týden: 259
celkem: 304471
Nově otevřeno výdejní místo v LIBERCI na Františkově, Švermova 21(areál INTERLANY)

Nově otevřeno výdejní místo e-shopu na adrese: Pražská 47/12 A, Liberec.( v Residenci SALVIA - průchod / pasáž domem 10/135)

Na této adrese lze také zakoupit LED zdroje či LED svítidla bez předchozí objednávky, po telefonické domluvě na

tel: 608 073 722.

 

produkty v akci
LED svítidlo 50W
původní cena: 4 260,00 CZK
3 200,00 CZK

KONEC KLASICKÝCH ŽÁROVEK

 

Legislativa aneb „Proč to všechno?”

V poslední době bylo mnoho mediální pozornosti věnováno „zákazu prodeje žárovek“. Ne vždy však média plně vysvětlují pravý původ a také náplň daných požadavků.
Za „zákazem žárovek“ stojí takzvaná směrnice o ekodesignu energetických spotřebičů (2005/32/ ES). Ekodesign zjednodušeně znamená navrhování výrobku tak, aby byl co nejvíce omezen jeho negativní vliv na životní prostředí, a to po celou dobu jeho životnosti. Mezi požadavky na ekodesign patří samozřejmě i zachování či zlepšení funkčních vlastností výrobků pro spotřebitele – ekodesign v žádném případě nesmí ovlivnit výrobky ve smyslu omezení jejich funkčnosti pro konečné uživatele. Směrnice o ekodesignu pak stanovuje rámec pro určení daného požadavku na ekodesign. Výrobky, na které se požadavky na ekodesign mohou vztahovat, musí splnit několik základních kritérií, kterými mimo jiné jsou celkový počet kusů výrobku prodaných v EU, současný dopad výrobku na životní prostředí a potenciál ke snížení těchto dopadů při přiměřených nákladech.
Jinak řečeno, výrobek musí být relativně významně zastoupen na trhu, zároveň mít nezanedbatelný negativní vliv na životní prostředí a tento vliv je možné snížit.
Pokud výrobek splňuje tato kritéria, může Evropská komise přistoupit ke stanovení konkrétních požadavků na ekodesign. V současné době upravuje legislativa téměř desítku skupin výrobků, od chladniček a televizorů přes set top boxy a nabíječky až po elektrické motory. V následujících letech by mohla být definována kritéria energetické účinnosti pro více než 30 skupin výrobků. Jednou z upravovaných kategorií výrobků jsou i diskutované světelné zdroje (nesměrové). Prováděcí nařízení o světelných zdrojích pro domácnost1 uvádí rámec pro postupné vyřazování standardních klasických žárovek a halogenových žárovek (s třídou energetické účinnosti nižší než C) z trhu. Nařízení mimo jiné vyžaduje:
• Konec prodeje matných světelných zdrojů energetické třídy B a horší od září 2009 (tedy zdrojů s matným sklem, přes které není vlákno uvnitř žárovky vidět).
• Čiré světelné zdroje (klasické a halogenové žárovky) budou vyřazovány postupně. Vyřazování bylo zahájeno v září 2009 žárovkami 100W, po nich následují žárovky 75W v září roku 2010, 60W v roce 2011 a ostatní příkony v roce 2012. Teoreticky by tedy měly všechny klasické žárovky zmizet z trhu do roku 2012.
 
Je důležité si uvědomit, že uvedená legislativa v praxi nezakazuje prodej klasických žárovek jako takových, ale stanovuje normy pro minimální účinnost světelných zdrojů, tak jako je tomu například i u chladniček. Klasické žárovky tyto normy kvůli své neefektivnosti nesplňují, stejně jako některé halogenové žárovky.
Navíc není zakázán samotný prodej, respektive doprodej existujících maloobchodních zásob, nebo přímo využívání klasických žárovek v domácnostech. Není však dovoleno jejich primární umístění na trh po uvedeném datu. V některých obchodech jsou klasické žárovky s vyššími příkony k dispozici ještě po určitou dobu, protože někteří prodejci si nakupují standardní klasické žárovky do zásoby, tak aby je mohli prodávat i po oficiálním datu jejich vyřazení z trhu. Kromě požadavků na účinnost světelných zdrojů nařízení obsahuje i poměrně obsáhlé požadavky na ostatní kvalitativní vlastnosti světelných zdrojů a také na informace, které musejí výrobci uvádět buď na obalu výrobku, nebo na internetových stránkách s volným přístupem. Tyto požadavky jsou jistou formou ochrany spotřebitele před nekvalitními výrobky, které zejména v počáteční fázi rozvoje zapříčinily mimo jiné zhoršenou pověst kompaktních zářivek.
 

Za klasické žárovky existuje dostatečné množství vhodných alternativ, které jsou významně úspornější, poskytují stejné množství světla, a šetří tak nejen životní prostředí, ale i vaši peněženku!

 

Světelné zdroje pro domácnost

Jaké jsou tedy možnosti osvětlení v domácnostech? Existuje hned několik druhů světelných zdrojů. Těmi hlavními, využívanými v domácnostech (ale i v jiných prostředích, například v sektoru služeb), jsou:
• klasické žárovky,
• halogenové žárovky,
• kompaktní úsporné zářivky,
• LED žárovky2.
Jejich nejdůležitější parametry, výhody a nedostatky představuje tato kapitola.
 

Klasické žárovky

Klasické žárovky fungují na principu rozžhavení vlákna průchodem elektrického proudu a následného vyzařování světla. Skleněná baňka chrání vlákno před vnějším prostředím. V minulosti bylo v žárovkách vakuum, v současné době jsou plněny nejčastěji dusíkem a argonem. Klasické žárovky mají vysokou kvalitu světla a vydávají typické „teple bílé“ světlo. Díky nízké ceně a jednoduchému výběru byla žárovka často upřednostňována pro osvětlení domácností např. před kompaktními zářivkami, nebo LED. Jejich nedostatkem je však velmi nízká účinnost a vysoké provozní náklady.
 

Klasické žárovky přemění 92 % přiváděné elektrické energie na teplo a jen 8 % na světlo.